Jak čistit šperky

Jak čistit šperky stříbrné, zlaté i bižuterie

 

Čištění stříbra, zlata a bižuterie


Nezbytným doplňkem žen i mužů jsou šperky z drahých kovů i bižuterie, ale aby zůstaly stále krásné, je třeba o ně pravidelně pečovat. Není to ale vůbec jednoduché a je nutné dodržovat správné postupy. Níže je návod jak na to!
Jelikož se odlišným způsobem čistí stříbro, zlato, bižuterie, ocel, tak jsme Vám níže připravili doporučení dle tohoto dělení.


Jak čistit stříbro

Pro čištění stříbra existuje několik různých, osvědčených způsobů. Nejoblíbenější z nich je čištění stříbra ve speciálním roztoku, který je běžně k sehnání ve většině drogerií – máte pak jistotu, že se povrch nenaruší.
Lze také běžně koupit speciální hadříky napuštěné látkou, která šperk také velmi dobře vyčistí. Další možností je čištění roztokem vody a prášku do pečiva, vody a jedlé sody nebo bílou zubní pastou.
Také se již po několik generací traduje, že se stříbrné šperky velmi dobře očistí popelem - nejedná se o žádnou fámu, je to skutečně tak. V tomto případě je to práce poněkud „špinavější“, ale zato účinná. Popel stačí nasypat do hadříku, můžete ho také jemně navlhčit, a šperk velmi mírným tlakem otírat. Ihned uvidíte rozdíl. Pokud chcete svůj oblíbený šperk svěřit do rukou profesionálů, můžete, a to v každém klenotnictví, dnes již většinou na počkání.


Jak čistit zlato

Čištění zlata je oproti stříbru podstatně jednodušší. Rozdíl je v tom, že tolik nereaguje na vnější vlivy. Postačí vám k tomu mýdlo anebo jakýkoli jiný odmašťovací prostředek a měkký kartáček. Šperk lze také povařit ve vodě se saponátem a zlato se bude blýskat jako nové. Zlatníci provádějí čištění pomocí ultrazvuku, který se dostane do všech zákoutí, je proto vhodný pro šperky, které mají nerovnou strukturu anebo obsahují kamínky.
Pokud se na šperku objeví namodralé až nazelenalé skvrny (tyto se čistí o poznání hůř než jiné nečistoty), v tomto případě by měla pomoci kyselá tekutina, například citronová šťáva, a jestliže je i ta na ně krátká, skvrny odstraní v klenotnictví.


Jak čistit bižuterii

Bižuterie je nejnáchylnější na zašpinění, stává se nejčastěji, že zajde. To ale není důvod k jejímu vyhození. Zaručeným způsobem, který by měl pomoci u většiny materiálů, je roztok mycího prostředku na nádobí – přesně napůl s horkou vodou. Nechte v něm bižuterii asi hodinku, poté by se měl „falešný“ šperk zase krásně lesknout.
Nic také nepokazíte používáním stejných čisticích prostředků, které jsou určené na stříbro.
Pozor na šperky s kamínky - v mnoha případech se může stát, že kameny změní svůj povrch, lesk a podobně, a to hlavně při čištění přípravky na chemické bázi. Šperky s kameny si tedy raději nechejte vyčistit profesionálem.