Jak čistit stříbro, zlato a bižuterii

Jak čistit stříbro, zlato a bižuterii

Oblíbeným doplňkem žen i mužů jsou šperky z drahých kovů i bižuterie, ale jejich životnost a krása hodně závisí způsobu používání a skladování – obecně na péči.

Každý typ šperku vyžaduje určitou péči. V závislosti na kovu nebo jeho povrchu jsou požadavky jiné, ale pro bižuterii je těchto pravidel nejvíce.

1. Péče o bižuterii / Jak čistit bižuterii

Bižuterii nasazujte jako poslední (po všech kosmetických úpravách) a sundávejte jako první!!

1.1. Užívání bižuterie

 • nenoste bižuterii do sprchy, koupele doma, v moři i v lázních (velmi škodí mořská voda, ale i voda obecně), do sauny, nemyjte s bižuterií nádobí apod., nespěte s ní, odkládejte při sportu, domácích úklidech i při sportu, při možném kontaktu s tvrdými nebo ostrými předměty
 • nesmí přijít do styku s parfémy, kosmetickými přípravky, pleťovými vodami, mořskou vodu, chlórem z bazénu apod., protože může dojít k poškození povrchové úpravy šperku
 • bižuterii také může poškodit používání v lázních, u minerálních pramenů apod.
 • u některých lidí s velmi agresivním potem, osob nemocných může dojít ke změně vzhledu nebo i narušení a změně vzhledu povrchu kovových dílů

 

1.2. Skladování bižuterie

 • chraňte bižuterii před světlem, prachem i vlhkem (většina kovových částí je galvanována a na tyto části má světlo velmi ničivý vliv, prach se zase může usadit na drátěné části a ty zmatní)
 • nikdy ji nenechávejte v koupelně!
 • bižuterii uchovávejte v krabičce nebo sáčku, ideálně odděleně od ostatních – prodloužíte tak životnost

1.3. Jak čistit bižuterii

 • vyhýbejte se používání agresivních chemických prostředků. Obecně se doporučuje nepoužívat chemii vůbec, ale někdy se ani tomuto nevyhnete. Občas je třeba zariskovat a například použít roztok mycího prostředku na nádobí napůl s horkou vodou. V něm bižuterii nechte asi hodinu a poté by se měl šperk znovu zase krásně lesknout. Způsobů je mnoho, je třeba trochu experimentovat
 • obvykle lze také použít postupy vhodné pro čištění stříbra
 • můžete používat flanel (nebo jiný měkký hadřík) na prach a pot
 • nejměkčí typ zubního kartáčku
 • pokud je znečištění větší, svěřte práci odborníkovi
 • pozor na šperky s kamínky - v mnoha případech se může stát, že kameny změní svůj povrch, lesk a podobně, a to hlavně při čištění přípravky na chemické bázi. Šperky s kameny si tedy raději nechejte vyčistit profesionálem

 

2. Péče o stříbro // Jak čistit bižuterii

Pro čištění stříbra existuje několik různých, osvědčených způsobů. Nejoblíbenější z nich je čištění stříbra ve speciálním roztoku, který je běžně k sehnání ve většině drogerií – máte pak jistotu, že se povrch nenaruší.
Lze také běžně koupit speciální hadříky napuštěné látkou, která šperk také velmi dobře vyčistí. Další možností je čištění roztokem vody a prášku do pečiva, vody a jedlé sody nebo bílou zubní pastou.
Také se již po několik generací traduje, že se stříbrné šperky velmi dobře očistí popelem - nejedná se o žádnou fámu, je to skutečně tak. V tomto případě je to práce poněkud „špinavější“, ale zato účinná. Popel stačí nasypat do hadříku, můžete ho také jemně navlhčit, a šperk velmi mírným tlakem otírat. Ihned uvidíte rozdíl. Pokud chcete svůj oblíbený šperk svěřit do rukou profesionálů, můžete, a to v každém klenotnictví, dnes již většinou na počkání.

3. Péče o zlato // Jak čistit zlato

Čištění zlata je oproti stříbru podstatně jednodušší. Rozdíl je v tom, že tolik nereaguje na vnější vlivy. Postačí vám k tomu mýdlo anebo jakýkoli jiný odmašťovací prostředek a měkký kartáček. Šperk lze také povařit ve vodě se saponátem a zlato se bude blýskat jako nové. Zlatníci provádějí čištění pomocí ultrazvuku, který se dostane do všech zákoutí, je proto vhodný pro šperky, které mají nerovnou strukturu anebo obsahují kamínky.
Pokud se na šperku objeví namodralé až nazelenalé skvrny (tyto se čistí o poznání hůř než jiné nečistoty), v tomto případě by měla pomoci kyselá tekutina, například citronová šťáva, a jestliže je i ta na ně krátká, skvrny odstraní v klenotnictví.