Jak správně pečovat o piercing

Správnou péči o piercing lze rozdělit na všeobecná pravidla platná pro všechny typy piercingů a pravidla specifická určená pro konkrétní typ piercingu.


Všeobecná pravidla péče o piercing

I když byla tato rána způsobena úmyslně, je třeba si uvědomit, že piercing je rána a vyžaduje si obdobnou péči jako u drobných otevřených ran. Také je velmi důležité, že převážná většina problémů s piercingem není způsobena nesprávným postupem toho, kdo piercing provádí, ale špatnou péčí nositele.

 

Hojení piercingu

Hojení lze rozdělit do tří časových úseků. V prvním úseku je piercing otevřenou ranou, kterou provádí krvácení, otok, zvýšená citovost. Jedná se o několik prvních dní, během kterých se zastavuje krvácení a vytváří se podklad pro novou kůži. Ve druhém úseku (několik týdnů až měsíců) se utvoří nová kůže a kožní kanálek, který obepne piercing a vytvoří kolem něj vrstvu kůže. Ta je ovšem ještě jemná a může se snadno natrhnout. Kolem rány se obvykle vytváří béžové krystalky odumřelých buněk kůže. Třetí úsek (několik měsíců až let) je význačný posílením kanálku a kůže. Komplikace mohou nastat, pokud dojde k poškození, zranění nebo nevhodnou péčí.


Péče o nový piercing

Základem péče o čerstvý piercing je hygiena. Nesmíte si způsobit problém sami!
•    nedotýkejte se piercingu a jeho okolí špinavýma rukama (okolím je myšleno až 15 cm okolo)
•    Je dobré vědět, že ruce máte čisté až přibližně po 15 vteřinách poctivého mytí pod tekoucí vodou
•    s piercingem do styku musí přijít jen čisté oblečení = čisté oblečení, ložní prádlo i pyžamo
•    není doporučeno se koupat v neprověřené vodě (rybníky, nádrže apod.). Doma se doporučuje vyhnout se vaně, ale raději se sprchovat
•    nesmí dojít ke kontaktu s tělními tekutinami jiných osob, tzn. líbání, dotek, sex
•    nepoužívejte krémy, tekutá mýdla, spreje, parfémy, šampóny apod. na piercing a jeho okolí


Čištění piercingu a jeho okolí

Nepoužívejte na piercing peroxid vodíku nebo alkoholové dezinfekce pokud nehnisá a u orálních piercingů ústní vody s obsahem alkoholu. Nejlépe při sprchování jednou denně piercing očistěte od neviditelných nečistot ale i viditelných krystalků, které je třeba odstranit. Doporučený postup je: při sprchování piercing namočit, v mokré ruce vytvořit mýdlovou pěnu (antibakteriální mýdlo) a tu nanést na piercing a jeho okolí. Po pár vteřinách působení smyjte.


Dezinfekce piercingu

Alespoň jednou denně (ideálně po sprchování) si připravte do hrnku roztok kuchyňské soli (cca čtvrt čajové lžičky na hrnek 250 ml teplé čisté vody). Ohřejte v mikrovlnné troubě na cca 60 až 70 stupňů. Naneste na piercing čistou gázou nebo ponořte piercing v této lázni. Takto namáčejte 5 až 10 minut. Tímto procesem dojde ke zvlhčení, dezinflaci a výplachu tekutin a zbytků buněk.


Manipulace s piercingem

S piercingem ve fázi jeho hojení není třeba točit ani jinak pohybovat – v žádném případně špinavýma rukama! Každé jedno nešetrné zacházení Vám může způsobit vážné komplikace.


Sport?

Doporučujeme piercing přelepit náplastí – zejména při takových, u kterých je piercing v kontaktu s oblečením.


Nikdy piercing nevyndávejte!

Piercing nesmíte nikdy vytáhnout! Může to způsobit komplikace při hojení a nemusí se podařit dostat piercing zpět. Pokud by piercing samovolně vypadl, je třeba kontaktovat svého piercera.


Správný životní styl

Během hojení piercingu pravidelně odpočívejte, jezte vyváženě a pijte dostatek vody. Vyhněte se nadměrnému pití alkoholu a kouření.


Solárium a slunění

Vyhněte se soláriu i slunění.

Komplikace?Při komplikacích vždy vyhledejte pomoc Vašeho piercera nebo lékaře.


Bakteriální infekce v místě vpichu

Nejčastější komplikací spojenou s piercingy bývá infekce a její příznaky jsou:

zarudnutí, otok, pocit horka okolo piercingu, píchání, bodová nebo řezavá bolest, výtok hnisu z piercingu, nateklé uzliny. Někdy lze mít několik takovýchto příznaků, ale piercing je v pořádku, jindy nemusíte mít žádný a přesto jde o infekci. Sledujte piercing pravidelně, ideálně denně při mytí. Pravidelnou kontrolou můžete zachytit případnou infekci v zárodku. V takovém případě Vám postačí pravidelné omývání a dezinfekce piercingu. Lze použít i antibakteriální mast nepovrchovou aplikaci.

V případě, že máte horečku, piercing je bolestivý, z rány vytéká žlutavý, nazelenalý nebo našedlý hnis apod., vyhledejte lékaře.
Další komplikací může být otok spojený s žádnou vůlí mezi šperkem a tkání. Jde o tlak mezi šperkem a tkání (doprovází obvykle bolest), v tomto případě okamžitě kontaktujte svého piercera.

Výše popsané zásady platí zhruba pro všechny typy piercingu. Konkrétněji v článcích jednotlivých typů.